Pārāk ātra jeb priekšlaicīga ejakulācija ir biežākās sūdzības no ejakulācijas traucējumiem. No priekšlaicīga ejakulācija populācijā cieš vidēji 30% vīriešu.

Sākot analizēt priekšlaicīgu ejakulāciju, svarīgi noskaidrot vai tā ir bijusi visu mūžu (jau uzsākot dzimumatiecības), jeb tā parādījusies kādā dzīves periodā. Pirmajā gadījumā tiek runāts par primāru priekšlaicīgu ejakulācju, bet otrajā gadījumā par sekundāru.

Sekundāra priekšlaicīga ejakulācija

Uzsākot seksuālās attiecības un kādu periodu, sēklas noplūde ir bijusi normāla un visbiežāk pēc kādas situācijas (iekaisuma procesa dzimumceļos, ilgstošas atturēšanās perioda utt) sēklas noplūde ir kļuvusi ātra.

Jāņem vērā, ka var būt arī situācija, kad uzsākot seksuālās attiecības vīrietis tam nav pievērsis uzmanību un viņam ir licies, ka viss ir normāli, bet kādā brīdī partnere ir ieminējusies, ka sēķlas noplūde notiek par ātru. Šajā mirklī vīrietis piefiksē, ka patiesi viss notiek samērā ātri un uzskata, ka agrāk sēklas noplūde bijusi normāla, bet lūk no šī perioda viņam tā ir kļuvusi ātrāka, kaut gan priekšlaicīga ejakulācija viņam ir bijusi visu laiku.

Sekundāras priekšlaicīgas ejakulācijas ārstēšanā primāri ir jācīnas ar iekaisumu, kam parasti ir hroniska norise (hronisks prostatīts). Lielā daļā gadījumu pievienojas arī psiholoģiskie faktori – bailes ātri beigt, nedrošības un nepārliecinātības sajūtas.

Primāra priekšlaicīga ejakulācija

Ātra sēklas noplūde bijusi visu dzīvi. Bieži novēro dažādus faktorus, kuru laikā sēklas noplūdes ātrums pagarinās, piemēram, pēc alkohola lietošanas dzimumakta ilgums kļūst pietiekošs.

Būtiskākie cēloņi ir paaugstināta dzimumlocekļa jūtība uz kairinājumu, tai pat laikā paātrināta impulsa pārvade nervu šķiedrās. Kā vienu no iemesliem var minēt arī ieradumu masturbācijas laikā ātri novest precesu līdz kulminācijai.

Piemērs: puisi sācis masturbēt 14 gadu vecumā un seksuālās attiecības uzsācis 19 gados. Līdz dzimumdzīves uzsākšanai masturbējis 4-5 reizes nedēļa un masturbācijas process bijis ātrs (2-3 min). Šo 5 gadu laika ir izveidojies stabils un noturīgs reflekss, kas noved pie ātras sēklas noplūdes stimulējot dzimumlocekli (frikciju laikā).

Nedrīgst izslēgt situāciju, ka vīrietim jau uzsākot dzimumattiecības ir sekundāra nevis priekšlaicīga ejakulācija, ko rada kādi hroniski iekaisuma procesi, kas radušies jau pusaudža vecumā.

Primēras priekšlaicīgas ejakulācijas ārstēšanā var tikt izmantoti treniņi, kuru laikā panāk dzimumlocekļa jūtības normalizēšanos, bet tie vairāk efektīvi ir jauniešiem. Pamatā tiek lietoti antidepresanta grupas preparāti, kuri palēnina nervu impulsu pārvadi.

Saistītie raksti:
» Priekšlaicīga ejakulācija