Katram cilvēkam, ir savas individuālās seksuālās vēlmes jeb vajadzības. Šīs vajadzības var neapzināties un pats var tās noliegt. Aktuāls jautājums kļūst situācijās, kad sākam apzināties, ka kaut kas ar seksuālajām attiecībām nav tā kā to vēlētos. Kad no seksuālajiem kontaktiem negūst gaidīto, tie kļust garlaicīgi un laika gatā sāk zust interese par seksu ar konkrēto partneri.
Situācijās, kad seksuālās attiecības sagādā apmierinājumu šis jautājums nav aktuāls, jo visticamā, ka seksuālās vajadzības un vēmes tiek apmierinātas vai kompensētas. Zemāk apskatīšu konkrēti gan individuālās, gan pāra kopējās seksuālās vajadzības.
Runājot par seksuālajām vēlmēm:
-
- seksuālās vēlmes ir katram cilvēkam (arī aseksuāļiem!);
- tās var iedalīt vairākos līmeņos;
- vēlmes un vajadzības dažādās situācijās var būt mainīgas;
- tās var tikt daļēji vai pilnībā kompensētas;
- pastāvīgās attiecībās seksuālās vajadzības ar laiku mainās;
- izšķir individuālās seksuālās vajadzības un pāra vajadzības.
Seksuālo vajadzību līmeņi
Pats zemākais vai pirmais līmenis ir vajadzība pēc seksa. Labi to var novērot dažādos iepazīšanās portālos. Šajā līmenī galvenā un primārā vajadzība ir tieši seksuālais kontakts, kaut vai virtuāls. Jauniem vīriešiem, kuriem nav vēl bijušas seksuālās attiecības, vai vīriešiem, kuriem nav seksuālā partnera (pareizāk, kuri nemāk izveidot un uzturēt attiecības) un ilgāku laiku nav bijis sekss – primārā vajadzība ir šo vajadzību apmierināšana – daļā gadījumu nav nozīmes kāda ir partnere vai partneris.
Nākošajā līmenī veidojas vajadzības pēc konkrētām seksuālajām darbībām. Ja iepriekšējā līmenī nepietika tikai ar seksu apmierinājuma gūšanai, šajā līmenī ir vajadzība pēc konkrētām darbībām. Tās var būt saistītas ar dažādiem seksa veidiem (orālais, anālais), kā arī nozīme var būt vietai un citiem faktoriem. Šajā līmenī pāru attiecībās sekss kļūst daudzveidīgāks. Tai pat laikā kāda partnera vajadzības var netikt realizētas – toties kompensētas ar kaut ko citu.