Seksuālā Veselība

Šeit atradīsiet rakstus par seksuālo veselību, atradīsiet praktiskus padomus un ekspertu atziņas ikdienas dzīves uzlabošanai. Šeit atradīsiet informāciju par intimitātes veicināšanu, traucējumu risināšanu un veselīgas seksuālās pašapziņas veidošanu.

Seksuālais fetišs

Seksuālais fetišs

Seksuālais fetišs ir spēcīga seksuāla pievilcība pret konkrētiem objektiem, materiāliem, situācijām vai kāda ķermeņa daļām, kas parasti netiek uzskatīti par tradicionāliem seksuāliem stimulatoriem. Fetišs var būt daļēji vai pilnīgi nepieciešams, lai indivīds sasniegtu seksuālo apmierinājumu.

Seksuālo fetišu veidi

✅ Materiālu fetišus – piesaiste noteiktiem audumiem, piemēram, lateksam, zīdam vai ādai. Baudu sagādā konkrētu materiālu tekstūra, izskats vai smarža.

✅ Objektu fetišus – seksualitāte, kas saistīta ar apaviem, cimdiem, maskām, brilles u.c. Dažkārt šis fetišs ir saistīts ar to, kā šie objekti tiek izmantoti vai kādu simbolisku nozīmi tie nes.

✅ Ķermeņa daļu fetišus – piesaiste noteiktām ķermeņa daļām, piemēram, pēdām, matiem, rokām, nagiem vai pat konkrētām ķermeņa proporcijām. Pēdu fetišs ir viens no visbiežāk sastopamajiem šajā kategorijā.

✅ Lomas un scenārijus – iesaistīšanās noteiktos lomu spēlēs, piemēram, dominēšanas un pakļaušanās attiecībās (BDSM), medmāsas un pacienta scenārijos vai citās iedomātās situācijās, kas sniedz uzbudinājumu.

✅ Apģērbu fetišus – seksuāla uzbudinājuma gūšana no noteiktu apģērbu valkāšanas vai skatīšanās uz tiem. Šajā kategorijā ietilpst arī transvestītiskais fetišisms, kur indivīds gūst seksuālu baudu no pretējā dzimuma apģērba valkāšanas.

✅ Zooloģiskos fetišus – piesaiste mākslīgām dzīvnieku iezīmēm, piemēram, kažokādām, astēm, ausīm, kas bieži sastopama „furry“ kopienās.

✅ Hipnozes un kontroles fetišus – uzbudinājums, kas rodas no domu par hipnozi, prāta kontroli vai spēju kontrolēt partnera uzvedību.

✅ Vojerismu un ekshibicionismu – baudas gūšana no slepenas vērošanas vai no tā, ka indivīds tiek novērots intīmos brīžos.

✅ Smell un fluid fetišus – seksuāla pievilcība pret konkrētām ķermeņa smaržām, šķidrumiem vai izdalījumiem.

Atšķirība starp seksuālo fetišu un parafīlijām

Lai gan jēdzieni “fetišs” un “parafīlija” bieži tiek jaukti, tiem ir būtiska atšķirība. Seksuālais fetišs ir nekaitīga seksuālā preference, kas neietekmē partnera labsajūtu un ir savstarpēji piekrītoša. Savukārt parafīlijas ietver uzvedību, kas var būt sabiedrībai nepieņemama vai pat nelikumīga, piemēram, vojerisms vai ekshibicionisms.

Bioloģiskie un psiholoģiskie faktori, kas ietekmē fetiša attīstību

Fetiša veidošanos var ietekmēt vairāki faktori:

🔹 Bioloģiskie faktori – Pētījumi liecina, ka hormonālā darbība un neiromediatoru, īpaši dopamīna un serotonīna, darbība ietekmē fetišu attīstību. Dopamīns ir saistīts ar baudas un atlīdzības mehānismiem, un spēcīga emocionāla vai seksuāla pieredze var izraisīt ilgstošu saikni starp noteiktu stimulu un uzbudinājumu. Arī ģenētika var ietekmēt indivīda noslieci uz fetišu veidošanos, kā arī hormonālās izmaiņas pusaudžu vecumā.

🔹 Psiholoģiskie faktori – Agrākā pieredze un asociācijas ar noteiktiem objektiem vai situācijām var veidot fetišu. Piemēram, ja bērnībā vai pusaudžu gados indivīds nejauši piedzīvo seksuālu uzbudinājumu saistībā ar noteiktu objektu vai situāciju, smadzenes var to “iegravēt” kā erotisku stimulu. Arī trauma vai spēcīgi emocionāli notikumi var veicināt fetiša veidošanos, it īpaši, ja noteikts stimuls ir bijis klātesošs nozīmīgās pieredzēs.

Kultūras un vides ietekme uz fetišiem

Seksuālo fetišu attīstība ir saistīta ar kultūras normām un vides faktoriem. Daži fetiši ir populārāki noteiktās sabiedrībās, kas var būt saistīts ar mediju, mūzikas un modes ietekmi. Arī audzināšanai un personīgajai pieredzei var būt liela nozīme.

Latvijā seksualitāte tradicionāli ir bijusi samērā konservatīva tēma, un sabiedrības attieksme pret seksuālajiem fetišiem var būt rezervētāka salīdzinājumā ar rietumvalstīm. Tomēr, līdz ar pieaugošo atvērtību un piekļuvi informācijai, cilvēki arvien vairāk sāk pieņemt dažādus seksuālos uzskatus un intereses. Mediji, sociālie tīkli un interneta pieejamība ir veicinājusi lielāku informētību un fetišu normalizāciju. Tajā pašā laikā sabiedrības attieksme var atšķirties atkarībā no vecuma grupām un reģionālās piederības, kur pilsētvidē bieži valda liberālāka pieeja nekā lauku reģionos.

Kad veidojas seksuālais fetišs?

Fetiši parasti attīstās agrā pusaudžu vai jauniešu vecumā, kad veidojas pirmās seksuālās pieredzes un asociācijas. Daži fetiši var rasties bērnībā caur nejaušiem stimulus, kas vēlāk tiek saistīti ar seksuālo baudu.

Pētījumi liecina, ka seksuālie fetiši biežāk sastopami vīriešiem nekā sievietēm. Tas var būt saistīts ar atšķirībām smadzeņu attīstībā, hormonu ietekmē un veidu, kādā zēni un meitenes socializējas attiecībā uz seksualitāti. Vīriešiem fetišu veidošanās bieži sākas agrākā pusaudžu vecumā un mēdz būt intensīvāka, savukārt sievietēm seksualitāte var būt elastīgāka un mazāk saistīta ar konkrētiem objektiem vai situācijām.

Vai fetišu vajag ārstēt?

Ir svarīgi atcerēties, ka ne visi fetiši ir problemātiski. Ja tie neizraisa negatīvas sekas un ir pieņemami abiem partneriem, nav nepieciešamības tos apspiest vai ārstēt. Seksualitāte ir daudzveidīga, un galvenais ir panākt līdzsvaru, kas nodrošina labklājību gan individuāli, gan attiecībās.

Ja fetišs rada traucējumus, profesionāla palīdzība var palīdzēt labāk izprast savu seksualitāti un atrast veselīgākus veidus, kā to integrēt savā dzīvē.

× Pieteikties uz konsultāciju!