Jautājumi & Atbildes

ko Vīrieši un Sievietes vēlas zināt par seksuālo veselību?

Seksuālā veselība ir tēma, kas skar ikvienu, taču nereti tā paliek apvīta ar mītiem, kaunu vai neziņu. Seksologi ikdienā sastopas ar plašu jautājumu klāstu, kas atspoguļo gan praktiskas, gan emocionālas dilemmas. Šī sadaļa ir domāta, lai izgaismotu biežāk uzdotos jautājumus. Ko cilvēki – gan vīrieši, gan sievietes – uztic speciālistiem, meklējot skaidrību un atbalstu. Šeit apskatīsim populārākās tēmas, kas uztrauc daudzus, sagatavojot augsni dziļākām atbildēm nākamajos rakstos.

Vīrieši bieži interesējas par savu sniegumu un ķermeņa reakcijām. “Vai tas ir normāli, ja reizēm nav erekcijas?” ir viens no izplatītākajiem jautājumiem, kas liecina par bažām par fizisko un psiholoģisko labsajūtu. Tāpat aktuāli ir: “Kā es varu uzlabot savu seksuālo izturību?” un “Vai bieža masturbācija ietekmē attiecības?” Ne mazāk svarīgs ir jautājums par veselību: “Kā es varu zināt, vai man ir seksuāli transmisīvā slimība?” Tas norāda uz pieaugošu izpratni par drošību un profilaksi.

Sievietes savukārt nereti vaicā par baudu un ķermeņa izmaiņām: “Kāpēc es nejūtu orgasmu?” vai “Vai libido kritums pēc dzemdībām ir normāls?” Bieži tiek uzdots arī: “Vai kontracepcija ietekmē manu seksuālo vēlmi?” Šie jautājumi atklāj vēlmi labāk saprast savu ķermeni un attiecības. Abiem dzimumiem kopīgs ir interese par intimitāti: “Kā uzlabot seksuālo saikni ar partneri?” un “Vai manas vēlmes ir normālas?”

Šie jautājumi rāda, ka seksuālā veselība nav tikai fizisks stāvoklis – tā ietver emocijas, komunikāciju un pašapziņu. Seksologu uzdevums ir sniegt zinātniski pamatotas atbildes, kas palīdz kliedēt šaubas un stiprina pārliecību. Turpmākajos rakstos mēs iedziļināsimies šajās tēmās, piedāvājot praktiskus risinājumus un padomus.

Vai tas ir normāli, ja man reizēm nav erekcijas?

Vai ir normāli, ka reizēm nav erekcijas, ir pilnīgi saprotams, un atbilde uz to ir – jā. Tas var būt normāli, atkarībā no apstākļiem. Erekcijas trūkums laiku pa laikam notiek daudziem vīriešiem, un tas ne vienmēr liecina par nopietnu problēmu. Tomēr ir vērts iedziļināties, kas to izraisa un kad būtu jāpievērš papildu uzmanība, lai tu varētu justies drošāk un saprast savu situāciju.

Pirmkārt, erekcija ir sarežģīts process, kas ietver gan fiziskos, gan psiholoģiskos faktorus. Reizēm tās trūkumu var izraisīt ikdienišķas lietas, piemēram, nogurums, stress vai alkohola lietošana. Pēc garas darba dienas vai pāris glāzēm alus organisms var vienkārši nereaģēt tā, kā tu gribētu. Arī vecums spēlē lomu: jauniem vīriešiem spontānas erekcijas ir biežākas, bet ar gadiem tās var kļūt retāk. Tas nenozīmē, ka kaut kas ir “salūzis” – tas ir dabisks ķermeņa process.

Psiholoģiskais aspekts ir tikpat svarīgs. Ja tu uztraucies par savu sniegumu, jūties nedrošs vai esi domās par kaut ko citu, prāts var “nobloķēt” fizisko reakciju. Tas ir tā saucamais “uztraukuma izraisīts” erekcijas zudums, un tas ir izplatīts, īpaši jauniem vīriešiem. Ironiski, bet jo vairāk tu par to domā, jo grūtāk var būt atslābināties. Arī attiecību dinamika var ietekmēt – ja ir spriedze ar partneri vai trūkst emocionālās saiknes, vēlme un erekcija var mazināties.

Tomēr, ja tas notiek regulāri vai tev ir citas veselības problēmas, tas var signalizēt par kaut ko nopietnāku, piemēram, erektilo disfunkciju (ED). ED nav tikai “vecu vīru” problēma – tā var skart jebkuru vecumu, un bieži tā ir saistīta ar asinsrites traucējumiem vai hormonāliem faktoriem, piemēram, zemiem testosterona līmeņiem. Ja pamanīsi, ka erekcija zūd ne tikai seksa laikā, bet arī no rītiem (kad tā parasti ir dabiska), tas var būt iemesls konsultēties ar seksologu.

Ko darīt?

Sāc ar vienkāršo: centies gulēt pietiekami, mazini stresu un esi godīgs ar sevi par savu dzīvesveidu.  Ar partneri esi atklāts – bieži vien viņi ir saprotošāki, nekā tu domā, un tas noņem spiedienu. Ja problēma turpinās mēnešiem, dodies pie speciālista – mūsdienās ir risinājumi, sākot no medikamentiem līdz terapijai.

Rezumējot, reizēm neesoša erekcija ir normāla, bet, ja tas tevi satrauc vai kļūst biežāk, ir vērts rīkoties.

Vai ir normāli, ka pēc gadiem attiecībās sekss kļūst retāks?

Kā cīnīties ar priekšlaicīgu ejakulāciju?

Kāds ir normāls seksa biežums?

Vai bieža masturbācija var ietekmēt seksuālo dzīvi?

Kā es varu uzlabot savu seksuālo sniegumu?

Kā es varu zināt, vai man ir seksuāli transmisīvās slimības?

× Pieteikties uz konsultāciju!