Seksuālā Veselība

Šeit atradīsiet rakstus par seksuālo veselību, atradīsiet praktiskus padomus un ekspertu atziņas ikdienas dzīves uzlabošanai. Šeit atradīsiet informāciju par intimitātes veicināšanu, traucējumu risināšanu un veselīgas seksuālās pašapziņas veidošanu.

Ginekomastija

Ginekomastija

Ja esi pamanījis, ka tavā krūšu apvidū parādās kaut kas neierasts – varbūt neliela pietūkuma sajūta vai pat redzams palielinājums –, tu neesi viens. To sauc par ginekomastiju, un tā ir bieži sastopama, īpaši jaunu vīriešu vidū. Kas ir ginekomastija, kā tā izpaužas, kādas var būt sekas un ko ar to darīt.

Kas ir ginekomastija?

Ginekomastija ir stāvoklis, kad vīrietim palielinās krūšu dziedzeru audi hormonālo izmaiņu dēļ – precīzāk, estrogēnu un testosterona līdzsvara traucējumu rezultātā. Tas nav tas pats, kas tauku uzkrāšanās no liekā svara. Ginekomastija var skart vienu vai abas krūtis, un tā nav reta parādība – dažādos dzīves posmos ar to saskaras līdz pat 70% puišu, īpaši pubertātes laikā vai vēlākos gados.

Kā tā izpaužas?

Biežākās pazīmes ir neliels pietūkums vai cietāks veidojums zem krūtsgala, kas var būt jutīgs vai pat sāpīgs pieskaroties. Dažreiz krūtis var izskatīties nedaudz palielinātas vai “sievišķīgas”, kas daudziem rada neērtības. Tomēr nereti simptomi ir viegli un puiši tiem nepievērš uzmanību – it īpaši tie, kas aktīvi cilā svarus sporta zālē un domā, ka tas ir vienkārši muskuļu muskuļu audu pieaugums.

Kādas ir sekas?

Fiziski ginekomastija parasti nav bīstama, taču tā var signalizēt par dziļākām problēmām, piemēram, hormonāliem traucējumiem, aknu slimībām vai pat retākos gadījumos audzējiem. Emocionāli – daudzi vīrieši jūtas nepārliecināti par savu izskatu, izvairās noģērbties pludmalē, ģērbtuvēs vai baseinā. Diemžēl daudzi to ignorē, īpaši svarcēlāji, domājot, ka “tas pāries pats” vai ka tas ir normāli muskuļu attīstības ietvaros. Taču ignorēšana var novest pie tā, ka problēma kļūst izteiktāka vai netiek laikus atklāts kāds nopietnāks cēlonis. Hormonālo traucējumu rezultātā, tas var ietekmēt erekcijas kvalitāti un ejakulācijas procesu.

Ginekomastija

Kā to diagnosticē?

Ja pamani ko aizdomīgu, labākais solis ir konsultēties ar ārstu. Diagnoze parasti sākas ar vienkāršu apskati – ārsts iztausta krūšu apvidu. Nereti tiek veiktas asins analīzes, lai pārbaudītu hormonu līmeni, vai pat attēldiagnostika (ultrasonogrāfija vai mammogrāfija). Svarīgi ir neatlikt vizīti, jo agrīna diagnostika var novērst sarežģījumus. Profilaktiskās apskates laikā pie seksologa, veicot ķermeņa apskati ārsts to konstatēs. Tāpēc ir svarīgi apmeklēt seksologa profilaktiskās apskates.

Profilakse un kontrole

Lai gan ginekomastiju ne vienmēr var novērst, regulāras pārbaudes pie  seksologa vai endokrinologa – var palīdzēt laikus pamanīt hormonālās izmaiņas un rīkoties. Tas ir īpaši svarīgi jauniem vīriešiem, kuru ķermenis vēl attīstās vai kuri lieto dažādus uztura bagātinātājus svaru celšanai. Profilaktiskas kontroles nav kauns – tās ir rūpes par sevi un savu veselību.

Neignorē to!

Ginekomastija nav tikai “kosmētiska problēma” – tā ir ķermeņa signāls, kam vērts pievērst uzmanību. Ja tev ir šaubas, neriskē ar minējumiem internetā vai cerībām, ka “gan jau pāries”. Tu esi pelnījis justies labi savā ķermenī, un vienkārša pārbaude var dot skaidrību un risinājumu. Esi proaktīvs – tas ir vīrišķīgi!

[custom_button text=”Pieteikties uz konsultāciju pie seksologa!” url=”/pieteikties-uz-konsultaciju/”]

× Pieteikties uz konsultāciju!