Izvēlne Aizvērt

Svaru cilāšana – ietekme uz seksuālo veselību

Svaru cilāšana un seksuālā veselība

Svaru cilāšana ir populāra fiziskā aktivitāte jaunu vīriešu vidū, taču, neskatoties uz tās ieguvumiem muskuļu attīstībā, tā var radīt nopietnas seksuālās veselības problēmas, tostarp erektilo disfunkciju (ED).

Svaru cilāšana – negatīvā ietekme uz seksuālo veselību

1. Asinsrites traucējumi iegurņa zonā

Smagi pretestības treniņi, piemēram, pietupieni vai vilkmes ar lieliem svariem, var radīt pārmērīgu spiedienu uz iegurņa pamatni, kas potenciāli ierobežo asins plūsmu uz dzimumlocekli. Pētījums, ko citē eksperts Andrew Huberman, norāda, ka intensīvi treniņi var izraisīt asinsvadu kompresiju iegurņa zonā, tādējādi palielinot erektilās disfunkcijas risku (Hone Health, 2023). Jauni vīrieši, kuri regulāri veic šādus vingrinājumus bez pareizas tehnikas, var piedzīvot samazinātu erekcijas kvalitāti jau 20–30 gadu vecumā.

2. Hormonālais disbalanss un testosterona samazināšanās

Pārmērīga svaru celšana izraisa kortizola (stresa hormona) līmeņa paaugstināšanos, kas nomāc testosterona ražošanu. Testosterons ir būtisks libido un erekcijas funkcijas uzturēšanai. Pētījums žurnālā Journal of Strength and Conditioning Research (2016) parādīja, ka pārmērīga treniņu slodze var izraisīt hronisku kortizola pieaugumu, kas ilgtermiņā negatīvi ietekmē seksuālo veselību (PubMed, 2016). Jauni vīrieši, kuri trenējas intensīvi bez atbilstošas atveseļošanās, var saskarties ar samazinātu dzimumtieksmi un erekcijas problēmām.

3. Nogurums un libido samazināšanās

Intensīvi svaru cilāšanas treniņi izraisa fizisku un garīgu izsīkumu, kas tieši ietekmē seksuālo vēlmi. Pētījums International Journal of Sports Medicine (2018) norāda, ka pārmērīga treniņu slodze var izraisīt hronisku nogurumu, kas saistīts ar samazinātu seksuālo aktivitāti un erekcijas kvalitāti (PubMed, 2018). Jauni vīrieši, bieži ziņo par enerģijas trūkumu, kas negatīvi ietekmē viņu seksuālās spējas.

4. Traumas un nervu bojājumi

Pārmērīgs spiediens uz muguras lejasdaļu un iegurni, izraisa nervu un asinsvadu bojājumus, kas tieši ietekmē erekcijas kvalitāti. Pētījums Urology žurnālā (2019) norāda, ka traumas iegurņa zonā, kas rodas no smagiem fiziskiem treniņiem, izraisa nervu disfunkciju, kas tieši ietekmē erekcijas kvalitāti (PubMed, 2019). Jauni vīrieši riskē ar ilgtermiņa seksuālās veselības problēmām.

5. Anabolisko steroīdu lietošanas risks

Daži jauni vīrieši, kas nodarbojas ar svaru celšanu, lieto anaboliskos steroīdus, lai paātrinātu muskuļu augšanu. Tomēr šāda prakse izraisa hormonālas izmaiņas, tostarp testosterona ražošanas nomākšanu un erektilo disfunkciju. Pētījums Journal of Sexual Medicine (2017) apstiprina, ka anabolisko steroīdu lietošana ir saistīta ar paaugstinātu ED risku jauniešiem (PubMed, 2017).

Negatīvās ietekmes mazināšanā

Prostatas masāža ir terapeitiska metode, kas palīdz mazināt svaru cilāšanas radītos riskus seksuālajai veselībai. Tā uzlabo asinsriti iegurņa zonā, mazina iekaisumu un veicina prostatas veselību, kas ir cieši saistīta ar erekcijas funkciju. Pētījums Urology žurnālā (2020) norāda, ka regulāra prostatas masāža uzlabo asins plūsmu un mazināt erektilās disfunkcijas simptomus, kas saistīti ar iegurņa muskuļu saspringumu vai asinsrites traucējumiem (PubMed, 2020).

Prostatas masāža – ieguvumi:

  • Asinsrites uzlabošana: Masāža stimulē asins plūsmu iegurņa zonā, kas kompensē smago treniņu radīto asinsvadu kompresiju.

  • Muskuļu atslābināšana: Tā mazina iegurņa pamatnes muskuļu saspringumu, kas bieži rodas no smagiem pietupieniem vai vilkmēm.

  • Prostatas veselības veicināšana: Veselīga prostata ir būtiska normālai seksuālajai funkcijai, un masāža novērš iekaisumu, kas saistīts ar ED.

  • Stresa mazināšana: Prostatas masāža samazinās kortizola līmeni, tādējādi uzlabojot hormonālo līdzsvaru.

Prostatas masāžu var veikt profesionāls veselības aprūpes speciālists vai pašrocīgi, izmantojot drošus paņēmienus. Pētījumi iesaka veikt masāžu 1–2 reizes nedēļā, lai sasniegtu optimālus rezultātus (PubMed, 2020).

Ieteikumi vīriešu seksuālās veselības aizsardzībai

  1. Izvairieties no pārmērīgas slodzes: Plānojiet treniņus ar pietiekamu atpūtu, lai novērstu hormonālo disbalansu un nogurumu.

  2. Lietojiet pareizu tehniku: Strādājiet ar treneri, lai apgūtu drošus svaru cilāšanas paņēmienus, kas samazina spiedienu uz mazo iegurni.

  3. Izvairieties no steroīdiem: Nelietojiet anaboliskos steroīdus, kas var izraisīt ilgtermiņa seksuālās veselības problēmas.

  4. Iekļaujiet prostatas masāžu: Apsveriet regulāru prostatas masāžu kā daļu no veselības rutīnas, lai uzlabotu asinsriti un mazinātu ED risku.

  5. Konsultējieties ar speciālistu: Ja rodas erekcijas problēmas, apmeklējiet seksologu, lai izslēgtu citus cēloņus, piemēram, psiholoģiskus vai medicīniskus faktorus.

Svaru cilāšana, lai gan efektīva muskuļu attīstībai, var radīt nopietnas seksuālās veselības problēmas vīriešiem. Erektilo disfunkciju, ko izraisa asinsrites traucējumi, hormonālais disbalanss, traumas un pārmērīgs nogurums. Prostatas masāža piedāvā efektīvu risinājumu, lai mazinātu šos riskus, uzlabojot asins plūsmu un atbalstot prostatas veselību. Balstoties uz zinātniskiem pētījumiem, ir skaidrs, ka pareiza treniņu plānošana un profilaktiski pasākumi var palīdzēt vīriešiem saglabāt seksuālo veselību. Ja vēlaties uzzināt vairāk vai saskaraties ar simptomiem, konsultējieties ar veselības aprūpes speciālistu.

Atsauces:

  • Hone Health, 2023: This Workout Could Cause Erectile Dysfunction
  • PubMed, 2016: Effects of Overtraining on Hormonal Balance
  • PubMed, 2018: Chronic Fatigue and Sexual Function
  • PubMed, 2019: Pelvic Trauma and Erectile Dysfunction
  • PubMed, 2017: Anabolic Steroids and Sexual Health
  • PubMed, 2020: Prostate Massage and Erectile Function