Seksuāla rakstura disfunkcijas ir problēmas, kas traucē normālu seksuālo darbību vai baudu, un tās var skart gan vīriešus, gan sievietes. Tās nav retums – saskaņā ar pētījumiem, ar kādu disfunkciju dzīves laikā saskaras aptuveni 40% vīriešu un 30% sieviešu. Seksologs kā speciālists šajā jomā palīdz identificēt cēloņus un piedāvā risinājumus, kas pielāgoti katra indivīda vajadzībām. Šeit aplūkosim izplatītākos disfunkciju veidus un to, kā seksologs var sniegt atbalstu.
Izplatītākie Disfunkciju Veidi
Vīriešiem biežākās seksuālās disfunkcijas ietver erektilo disfunkciju (ED) – nespēju sasniegt vai uzturēt erekciju –, priekšlaicīgu ejakulāciju, kad orgasms notiek ātrāk, nekā vēlētos, un samazinātu libido, kad seksuālā vēlme ir zema vai neesoša. Retāk sastopama ir aizkavēta ejakulācija, kad orgasms nenotiek vai prasa pārmērīgu piepūli.
Sievietēm izplatītas problēmas ir orgasma nespēja (anorgasmija), vaginālās sāpes dzimumakta laikā (dispareūnija) un zems libido, kas var būt saistīts ar hormonālām izmaiņām vai stresu. Abiem dzimumiem aktuāla var būt seksuālās uzbudinājuma traucējumi, kad ķermenis vai prāts nereaģē uz stimulāciju.
Šo disfunkciju cēloņi ir dažādi. Fiziskie faktori ietver hormonālos traucējumus (piemēram, zemu testosteronu), asinsrites problēmas, diabētu vai medikamentu blaknes. Psiholoģiskie cēloņi – stress, trauksme, depresija vai attiecību konflikti – ir tikpat izplatīti. Dažkārt problēma ir jaukta, apvienojot abus aspektus.
Seksologa Pieeja Risinājumiem
Seksologa darbs sākas ar rūpīgu diagnostiku. Pirmā konsultācija parasti ietver detalizētu anamnēzi – jautājumus par simptomiem, dzīvesveidu, attiecībām un veselību. Piemēram, vīrietim ar ED seksologs var jautāt par rīta erekcijām, lai noteiktu, vai problēma ir fiziska vai psiholoģiska. Sievietei ar sāpēm dzimumakta laikā var būt vajadzīga ginekoloģiska izmeklēšana, ko seksologs koordinē ar citiem speciālistiem.
Fizisko cēloņu risināšana: Ja disfunkciju izraisa veselības problēmas, seksologs sadarbojas ar citiem speciālistiem. ED gadījumā vīriešiem var ieteikt medikamentus kā sildenafils (Viagra) vai testosterona terapiju, ja tas nepieciešams. Sievietēm ar hormonāliem traucējumiem var palīdzēt estrogēna vai lubrikantu lietošana sāpju mazināšanai.
Psiholoģiskā atbalsta sniegšana: Ja problēmas sakne ir prātā, seksologs izmanto terapijas metodes, piemēram, kognitīvi biheiviorālo terapiju, lai mazinātu trauksmi vai mainītu negatīvas domas par seksu. Pāriem ar attiecību grūtībām tiek piedāvāta pāru terapija, kurā uzlabo komunikāciju un atjauno intimitāti. Piemēram, priekšlaicīgas ejakulācijas gadījumā vīrietim var iemācīt “stop-start” tehniku.
Praktiski vingrinājumi un ieteikumi: Seksologs bieži piedāvā konkrētus vingrinājumus, piemēram, paškontroles treniņus, kas palīdz gan vīriešiem ar ejakulācijas kontroli. Var tiktas, piemēram, prastastas vai dzimumlocekļa masāžas. Arī dzīvesveida izmaiņas – sports, miegs, stresa mazināšana – ir daļa no plāna.
Ceļš uz Atveseļošanos
Seksuālās disfunkcijas nav jāuztver kā neatrisināma problēma. Seksologs ne tikai ārstē simptomus, bet palīdz saprast to kontekstu, atjaunojot pašapziņu un baudu. Svarīgi ir nebaidīties meklēt palīdzību – tas ir pirmais solis uz labāku seksuālo veselību.