Izvēlne Aizvērt

Ejakulācija – BUJ

Ejakulācija ir dabisks vīriešu reproduktīvās sistēmas process. Tas saistīts ar seksuālo kulmināciju un spermas izdalīšanos. Tomēr daudzi vīrieši dažādos dzīves posmos var saskarties ar jautājumiem par tās ātrumu, biežumu vai kvalitāti. Šajā sadaļā apkopotas atbildes uz biežāk uzdotajiem jautājumiem. Piemēram priekšlaicīgu ejakulāciju, sēklas daudzumu, orgasma izjūtām un ejakulācijas ietekmi uz veselību.

Mērķis ir palīdzēt vīriešiem labāk izprast savu ķermeni un sniegt profesionālu, saprotamu un praktisku informāciju, lai atbalstītu veselīgu un apmierinošu seksuālo dzīvi. Ja neredzi atbildi uz savu jautājumu – droši sazinies ar mums individuālai konsultācijai.

Kā cīnīties ar priekšlaicīgu ejakulāciju?

Priekšlaicīgu ejakulāciju (PE) var mazināt ar paškontroles treniņiem, kas balstās uz apzinātu seksuālās uzbudinājuma pārvaldīšanu. Tas nozīmē pakāpeniski pieradināt sevi pie stimulācijas, mācoties atpazīt tuvojošos kulminācijas brīdi un to aizkavēt. Piemēram, palēninot ritmu, mainot pozīcijas vai novirzot domas uz neitrālām tēmām, piemēram, ikdienas plāniem. Šāda prakse prasa pacietību, bet ar laiku palīdz uzlabot kontroli pār refleksiem. Un paildzināt izturību, padarot seksuālo pieredzi apmierinošāku abiem partneriem.

Psiholoģiskā puse ir tikpat svarīga – stresa un trauksmes mazināšana ar dziļas elpošanas tehnikām, meditāciju vai pat vienkāršu muskuļu atslābināšanu var ievērojami uzlabot situāciju. PE bieži saasinās no iekšēja spiediena vai nedrošības sajūtas. Atklāta komunikācija ar partneri ir būtiska – runājot par vēlmēm un sajūtām, var mazināt saspringumu un radīt atbalstošu vidi Papildus tam, prostatas masāža var būt noderīga metode. Tā stimulē asinsriti iegurņa zonā un var palīdzēt atslābināt muskuļus, potenciāli uzlabojot ejakulācijas kontroli.

Ātrie risinājumi ietver biezākus prezervatīvus, kas samazina jutīgumu, vai masturbāciju stundu vai divas pirms seksa, lai mazinātu uzbudinājuma intensitāti. Ja problēma saglabājas un traucē dzīves kvalitāti, speciālists (seksologs) var ieteikt medikamentus, piemēram, selektīvos serotonīna atpakaļsaistes inhibitorus (SSRI), kas aizkavē ejakulāciju, vai lokālus anestēzijas līdzekļus (piem., lidokaīna aerosolus). Prostatas masāža kā papildu elements var būt īpaši efektīva, ja PE saistīta ar saspringumu iegurņa zonā. Svarīgi ir nekaunēties, eksperimentēt ar metodēm un atrast sev piemērotāko risinājumu – katram tas var būt individuāli.

Apgrūtināta ejakulācija vai anejakulācija ir rets stāvoklis, kad nenotiek pat pie atkārtotas stimulācijas. Cēloņi: prostatīts, neiroloģiski traucējumi, antidepresantu raksturojums vai masturbācijas ieradums (piemēram, ar pornogrāfiju). Psiholoģiskie faktori ir sekundāri. Saskaņā ar Sexual Medicine Reviews (2018), 75% vīriešu ar šo problēmu var ejakulēt masturbācijas laikā.

Ko darīt? Seksologs veiks diagnostika (anamnēze, prostatas izmeklēšana). Ārstēšana ietver seksa ārstēšanu, prostatas masāžu vai medikamentu korekciju. Prostatas masāža ir efektīva 60% gadījumu ( Andrology , 2020).

Jā, prostatas masāža uzlabo ejakulācijas (sēklas noplūdes) kontroli un novērš problēmas, ko izraisa prostatīts vai sastrēgumi mazajā iegurnī. Pēc 25 gadu vecuma šīs masāžas būtu j;aveic obligāti seksuālo traucējumu profilaksei (Urology, 2019).

Ko darīt? Regulāra masāža (1–2 reizes mēnesī) pie seksologa vai mājās uzlabos ejakulāciju un prostatas veselību.

Apgrūtināta ejakulācija (an ejaculatio tarda) ir stāvoklis, kad ejakulācija nenotiek vai ir ievērojami aizkavēta pat pie ilgstošas stimulācijas. Iemesli var būt prostatīts, neirolģiski traucējumi, antidepresantu blakusparādības vai specifiski masturbācijas ieradumi.

Ko darīt? Konsultējieties ar seksologu, lai veiktu diagnostiku (prostatas apskati, anamnēzi). Ārstēšana ietver prostatas masāžu, seksuālo terapiju vai medikamentu korekciju.

Priekšlaicīga ejakulācija (ejaculatio praecox) ir sēklas noplūde, kas notiek ātrāk, nekā vēlas, bieži 1–2 minūšu laikā no dzimumakta sākuma. To var izraisīt paaugstināta jutība, stress, trauksme vai hormonāli traucējumi.

Ko darīt? Seksologs var ieteikt uzvedības tehnikas (piemēram, “stop-start” metodi), medikamentus vai procedūras.

Nakts pollūcijas jeb “slapjie sapņi” ir spontāna ejakulācija miega laikā (patvaļīga spermas izdalīšanās miega laikā), bieži saistīta ar erotiskiem sapņiem. Tās ir normālas, īpaši pusaudžiem un jauniem vīriešiem, un parasti samazinās ar vecumu.

Ko darīt? Nav nepieciešama ārstēšana, bet, ja pollūcijas ir biežas (2-3 reizes nedēļā) un traucējošas, konsultējieties ar seksologu.

Jā, ja ejakulācija nenotiek vai ir apgrūtināta, tas var samazināt spermas nonākšanu partneres dzimumceļos, ietekmējot auglību. Iemesli var būt prostatas problēmas vai neirolģiski traucējumi.

Ko darīt? Vērsieties pie seksologa, lai pārbaudītu prostatas veselību un spermas kvalitāti.

Stress un trauksme pastiprina nervu sistēmas jutīgumu, kas var izraisīt ātrāku ejakulāciju. Psiholoģiskie faktori ir galvenais cēlonis 50% gadījumu (Journal of Sexual Medicine, 2018).

Ko darīt? Seksuālā terapija un relaksācijas tehnikas (piemēram, meditācija) palīdz samazināt stresu un kontrolēt ejakulāciju.

Parasti nakts pollūcijas ir normālas, bet biežas un traucējošas pollūcijas var liecināt par hormonāliem traucējumiem vai paaugstinātu seksuālo spriedzi.

Ko darīt? Ja pollūcijas traucē ikdienu, konsultējieties ar seksologu, lai pārbaudītu testosterona līmeni un psiholoģisko stāvokli.

Masturbācijas tehnikas īpatnības var radīt ieradumu, kas apgrūtina ejakulāciju (sēklas noplūdi) dzimumakta laikā (Sexual Medicine Reviews, 2018).

Ko darīt? Konsultēties ar seksologu par seksuālās terapijas metodēm, kas uzlabos ejakulāciju.

Jā, prostatīts vai prostatas sastrēgumi var traucēt ejakulācijas procesu, izraisot aizkavēšanos vai diskomfortu. Bet to var izraisīt nepareiza masturbācijas tehnika.

Ko darīt? Veiciet prostatas apskati pie seksologa. Prostatas masāža ir efektīva 60% gadījumu (Andrology, 2020).

Ārstēšana ietver uzvedības tehnikas (“stop-start” uc), lokālos anestēzijas līdzekļus, SSRI medikamentus vai procedūras. Efektivitāte sasniedz 70–80% (Andrology, 2020).

Ko darīt? Seksologs izveidos individuālu ārstēšanas plānu, pamatojoties uz cēloņiem.

Antidepresanti (SSRI), opioīdi vai citi medikamenti var izraisīt apgrūtinātu ejakulāciju vai, retāk, priekšlaicīgu ejakulāciju kā blakusparādību.

Ko darīt? Konsultējieties ar seksologu vai ārstu, lai pielāgotu medikamentu devas vai nomainītu tos.

Konsultācija nepieciešama, ja novērojat regulāras priekšlaicīgas vai apgrūtinātas ejakulācijas, biežas nakts pollūcijas vai diskomfortu dzimumakta laikā. Agrīna diagnostika atrisina 80% problēmu (Journal of Sexual Medicine, 2018).

Ko darīt? Pierakstieties pie seksologa uz apskati, analīzēm un individuālu ārstēšanas plānu.

    Uzdod savu jautājumu!




    Jautājums:

    × Pieteikties uz konsultāciju!